top of page
Japanese Parasols

kako živjeti u Japanu

Što je drugačije?

1. Nema vrtića

Vrtić je u Japanu teško naći, a ako majka nema posao onda i nemoguće. Većina majki koje nemaju posao stoga vrijeme provodi s djecom u parkovima, ali ni to u Japanu ne prolazi bez strogog reda. Točno se zna hijerarhija svakog parka i da bi novoj majci bio omogućen pristup potrebno je odobrenje starosjedioca koji će procijeniti njene manire, odnos s djetetom itd.

2. Doručak se sprema više od 1 sata

Dok je u Europi i SAD-u normalno spremiti doručak u 5 minuta bacivši jaja na tavu, "prava" japanska majka najčešće će doručak spremati više od jednog sata. Naime, majku se u lokalnim zajednicama često procjenjuje po kvaliteti doručka koju njena djeca nose u školu, a muž na posao pa se tome posvećuje posebna pažnja.

3. Jutarnja rutina - žene u Japanu ustaju u 5 ujutro

To je generalno pravilo i velik postotak tradicionalnih žena ga se pridržava. Kad se bude, žene su iznimno tihe i paze da ne probude druge ukućane. Nije uobičajeno tuširati se ujutro (to rade navečer) već većina žena dan započinje tako što češljaju kosu, operu zube i umiju se.

4. Krevet mora biti uredan

Prijavi

U Japanu će žena najčešće složiti čitav krevet na način da se na plahtu uredno poslože presavijeni poplun i jastuci. Neuredan krevet ne dolazi u obzir.

5. Pranje suđa

Europljani će suđe (ako nemaju perilicu) prati deterdžentom, dok japanske žene jako paze na svoje ruke te izbjegavaju koristiti tu vrstu kemikalija. One će najčešće "nasapunati" suđe i ostaviti ga da se namače te ga zatim samo isprati. Ako koriste spužvicu, na nju ne stavljaju deterdžent nego sapun koji je mnogo nježniji prema koži.

kako zivjeti u japanu

povjest hiroshime

Sphere on Spiral Stairs

© 2035 by Train of Thoughts. Powered and secured by Wix

bottom of page